Jak agregaty malarskie ułatwiają prace budowlane?

Malowanie ścian to jedna z najpowszechniejszych prac remontowych. Jest zajęciem czasochłonnym, ale można je znacząco skrócić dzięki zastosowaniu agregatu malarskiego, poza tym takie urządzenie pomaga ograniczyć ilość zużywanej farby i zapewnia bardziej jednolite, pozbawione smug krycie powierzchni.

Jak działają agregaty malarskie?

Agregat jest wyposażony w pompę, która zwiększa ciśnienie farby i ułatwia jej rozpylanie przez otwory dyszy. Agregatem maluje się natryskowo, co daje dużo lepszy efekt od ręcznego nakładania farby, bo na ścianach nie tworzą się zacieki, a do pełnego pokrycia wystarczy tylko jedna warstwa – przy malowaniu ręcznym zadowalający rezultat często osiąga się dopiero przy kilku warstwach.

Malarskie agregaty dzielą się na urządzenia tłokowe i membranowe. Agregat tłokowy charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością i można go używać do malowania gęstymi farbami, z kolei modele membranowe są tańsze, mniej skomplikowane w obsłudze, ale też mniej wszechstronne, dlatego nie wystarczą do zaawansowanych robót budowlanych.

Jakie parametry powinien mieć agregat malarski?

Wybierając agregat koniecznie należy sprawdzić jego moc, wydajność oraz maksymalne ciśnienie natrysku. Bardzo ważne są także rozmiary dysz, ponieważ od tego zależy nie tylko jakość krycia, ale i rodzaj farb, które można z danym modelem stosować. Agregaty dostępne w sklepie msv24.pl służą do malowania farbami akrylowymi, lateksowymi, emulsyjnymi, prócz tego mogą jeszcze podawać oleje do drewna, impregnaty, lazury, podkłady gruntujące, bejce, pokosty, farby do metalu oraz przetwarzające rdzę.

Agregat powinien mieć odpowiednio duży zasięg działania, szczególnie jeśli ma służyć do malowania większych pomieszczeń jak biura, hale przemysłowe, przestrzenie z wysokimi stropami. Najwygodniejsze są agregaty na kółkach, poza tym warto sprawdzić, czy konstrukcja agregatu jest wystarczająco stabilna i nie ma ryzyka, że podczas pracy maszyna się przewróci lub uszkodzi w inny sposób.

Kiedy opłaca się kupić agregat malarski?

Zakup agregatu, żeby tylko pomalować własne mieszkanie, nie ma oczywiście sensu, jest to jednak niezbędny sprzęt dla zawodowych malarzy oraz ekip remontowo-budowlanych. Agregat szybko się zwraca, ponieważ bardzo przyspiesza malowanie pomieszczeń i zmniejsza zużycie farb, a dzięki długiej dyszy można łatwiej pomalować trudno dostępne miejsca.