Przetwornice Enar – sprawdzone rozwiązanie przy wibrowaniu betonu

Przetwornica to urządzenie, dzięki któremu można sterować pracą silnika elektrycznego. Jej zadaniem jest zmiana napięcia zasilania oraz częstotliwości. Przetwornice często wykorzystywane są na placach budowy, a jednym z zastosowań jest używanie jej przy zagęszczaniu betonu.

Do czego służy przetwornica?

Przetwornica reguluje prędkość obrotową silnika, dzięki czemu może on pracować wydajniej, przy zmniejszonym zużyciu energii elektrycznej. Jej zaletą jest zresztą nie tylko oszczędność energii, ale również stabilizacja napięcia – chroni to podłączone urządzenia przed skokami napięć, które mogłyby wywołać poważną awarię. Przetwornica może być jednofazowa albo trójfazowa – ten parametr koniecznie należy dopasować do silnika. Przetwornica Enar, którą można zamówić na msv24.pl, jest zamknięta w praktycznej obudowie z rączką, dzięki czemu nie sprawia problemów w transporcie i łatwo się z nią poruszać po placu budowy.

Po co przetwornica do wibrowania betonu?

Wibrowanie betonu jest niezbędne, jeśli ma być on wytrzymały, bez pęknięć, o gładkiej powierzchni. Uzyskanie tego efektu bez uprzedniego zagęszczania betonu jest niezwykle trudne, ponieważ w mieszance betonowej znajduje się mnóstwo pęcherzyków powietrza oraz nadmiar wody, i właśnie dzięki silnym wibracjom można się pozbyć gazów oraz zbędnej wilgoci.

Wibrację betonu należy wykonać jeszcze zanim zacznie on zastygać. Najczęściej używa się do tego wibratorów do betonu. Do masy wprowadzana jest buława o odpowiednio dobranej średnicy i dzięki wibrowaniu mieszanka betonowa otrzymuje pożądaną konsystencję, a po jej stężeniu w betonowym bloku nie ma żadnych porów i szczelin osłabiających konstrukcję.

Aby wibrator do betonu poprawnie funkcjonował, potrzebna jest odpowiednia przetwornica. Zmienia ona napięcie prądu, tak że możliwe jest osiągnięcie właściwej częstotliwości wibracji. Używając przetwornicy Enar można mieć pewność, że sprzęt do wibrowania betonu osiągnie właściwą moc i przygotuje masę betonową o idealnych parametrach. Przetwornica posiada stabilne nóżki i jest dobrze zabezpieczona przed upadkiem, ma też wbudowane zabezpieczenie termiczne, nie ma więc ryzyka, że dojdzie do niebezpiecznego przegrzania urządzenia w trakcie intensywnej pracy.