Frezowaniem nazywa się jedną z metod obróbki skrawaniem. Najczęściej frezów używa się do wykańczania mebli oraz ozdobnych powierzchni, a chociaż frezowanie kojarzy się przede wszystkim z obróbką drewna, to można w taki sposób dekorować również inne materiały.
Jak wygląda frez spiralny?
Frezy spiralne produkowane są ze specjalnego rodzaju węglika o podwyższonej żywotności. Mają ostrą, wąską krawędź tnącą, która służy do wycinania wzorów w obrabianej powierzchni. W zależności od modelu, frez spiralny może mieć wyrzut wióra w górę albo w dół, są też frezy, które posiadają spirale tnące z pozytywno-negatywnym kątem natarcia, dzięki czemu udaje się idealnie wykończyć obie strony materiału.
Dostępne na msv24.pl frezy spiralne nadają się do frezarek ręcznych oraz maszyn CNC, oczywiście po dopasowaniu parametrów frezu i używanego narzędzia. Frez negatyw odprowadza wióry w dół, dlatego jest przeznaczony do obrabiania krawędzi od góry – przy wycinaniu rowków albo otworów zgromadzone w dolnej części rowka wióry będą przeszkadzać w dalszej pracy. Transport wiórów do góry zapewnia frez z pozytywnym kątem natarcia, co czyni go idealnym narzędziem do żłobienia kanalików i rowków. Frez pozytyw-negatyw posiada podwójne ostrze, z pozytywnym kątem w dolnej części i kątem negatywnym w części górnej. Taka konstrukcja pozwala na bieżąco odprowadzać wióry w górę i w dół, a wykończana krawędź uzyskuje idealnie gładką powierzchnię.
Do jakich materiałów używa się frezów spiralnych?
Frezy spiralne są przeznaczone do obróbki drewna oraz materiałów drewnopochodnych. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Frezy mogą też pracować z takimi materiałami jak plexi oraz inne tworzywa sztuczne, płyty MDF i HDF, aluminium oraz inne metale stopowe. Przed zakupem frezu trzeba koniecznie sprawdzić jego parametry, tak by mieć pewność, że wybrane narzędzie nadaje się do obróbki danego surowca.
Podczas frezowania można uzyskać nie tylko proste linie, ale też bardziej wymyślne kształty i fantazyjne, dekoracyjne wzory. Frezy spiralne są przeznaczone do wielokrotnego użytku, a ich żywotność można wydłużyć, jeśli po każdym zastosowaniu ostrze zostanie dokładnie oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i resztek obrabianego materiału.